Kırma Yeşil Zeytin Tarifi

Bu kadar kolay ve çabuk olacağını bilsem daha önce denerdim. Çizik yeşil zeytin tarifime gelen takipçi yorumları ile denediğim zeytin çok güzel oldu. :) Herkese teşekkür ederim.Çabuk yemelik pratik bir tarif .
Yine Gemlik zeytini kullandım. Taneleri küçük olsada çok lezzetli olduğunu düşünüyorum ,Gemlik zeytininin.

Denemek için 3 kğ kadar aldım. Önce kırma işlemini yaptım.(Tahtadan çekicim var ben onunla kırdım .resim 1) Kırarken temiz bir taş kullanabilirsiniz.Naylon sererseniz leke olmaz. Çok ezmeden kırmaya özen göstermeliyiz.Su Bidonuna zeytini doldurdum. Üzerine 1 avuç kadar iri tuz döktüm yarım saat beklettim. 
Su doldurdum. Hergün suyunu değiştirdim. Yeşil ,yeşil su aktı 5 gün sonra su sarı akmaya başladı.
Son gün yine 1 avuç tuz döktüm ve 1 gün daha tuzlu suda beklettim. 7. gün suyunu döktüm.1 çay bardağı  sıvı yağ ve 1 limonun  suyunu karıştırdım. İsterseniz 1 tatlı kaşığıda limon tuzu atabilirsiniz. Zeytinleri pet şişeden bidona aktardım ve bu karışımı üzerine döktüm.(Hemen yemiyecekseniz tuzlu su doldurabilirsiniz.Aynen Çizik zeytindeki gibi) Ağzını sıkıca kapadım. Ertesi gün yemeğe hazırdı. 
Pul biber ve kekik ile servis yaptım. 

Bundan sonra çizme zeytinden önce kırma zeytin yapacağım. Çizme zeytinler tadlanıncaya kadar sanıyorum kırma zeytin bize yetecek. 

İnanın çerez gibi gidiyor. Çok lezzetli oldu. yapacak olanlara kolay gelsin. Afiyet olsun. 
Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır
                                                Nursevince

1 yorum:

  1. Ellerine sağlık.. Tarifin çok hoşuma gitti..Daha bizim buralarda yeni yeni başladı zeytin.. çoğalsın yapayım bende..Sevgiler..

    YanıtlaSil

Nursevince Lezzetleri ziyaret ederek yorum bıraktığınız için teşekkür ederim, Her yorum benim için çok kıymetli.

Google plus hesabı bulunmayıp yorum yapmak isteyenler ANONİM seçeneğini kullanarak yorum bırakabilirler, bu şekilde yorum bırakanlar lütfen isim belirtsinler.
TEŞEKKÜRLER,