Çörekotlu Acılı Misket Kurabiyeler 
Ağızda Dağılan Tek Lokmalık Tuzlu Kurabiyeler
Susamlı Tuzlu Acılı Kurabiye
                                                    

Birçok bloğda ve sitede okuduğum kurabiye tarifi .. Baktığımda herkes malzemelerde farklılıklar yapmış ve kendine göre değiştirmiş. En sonunda yediğim tadını test ettiğim tarifi yapmak istedim. Eşim Seçim Sandığı başında yemeleri için birer lokmalık tuzlu ve acı kurabiyeler yapmamı istedi zira.
Analı Kızlı Her telden bloğundan Rana yapmıştı Bir etkinliğimizde onun ellerinden yemiştik, ağızda dağılan minik kurabiyeleri. Bende onun tarifini aynen uyguladım. 

Çörekotlu Acılı Misket Kurabiye Tarifi için Malzemeler
Bat Nasıl Yapılır
Tokat Yöresel Lezzetlerinden Bat
Yeşil Mercimek ve İnce Bulgurla Soğuk Salata
Bat Tarifi
                                  

Bugün çocukluğumuza gittik. Kastamonu Şeker Fabrikası lojmanlarında yaşarken Her yöreden , her memleketten farklı kültürlerin insanlarını tanıma fırsatımız olmuştu. Annemin komşusu rahmetli Fatma Hanım teyzede ne zaman Bat yapsa mutlaka bizleride çağırırdı. Peksimet yada fırında kurutulmuş ekmekler eşliğinde birde Tokat/Turhal asma yaprağına sararak yediğimiz bat . Özünde yeşil mercimek ve köftelik ince bulgurun ev salçası ile buluşması ve soğuk su ile sulandırılması (buzdolabından)  ile batıra batıra yenirdi. Ellerimizden kollarımıza doğru suları akmazsa zevki olmazdı. :)
Tabiki ben Tokatlı değilim. Yöresel lezzetleri seviyor ve yediklerimi beğendiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Tokat'lılardan özellikle yorumlarını bekliyorum.Hatalarımızı düzelterek doğru tarifler paylaşalım.. Özellikle Ustalardan her ne kadar Sürç-i lisan ettiysem affola diyerek tarifime geçiyorum.Turhal'lı komşumdan da tarif hakkında onay aldım :)
                                                                       

Tokat Bat Malzemeleri 
Kahvaltılık Yumurta Kapama Tarifi
Yumurta Kapama  Nasıl Yapılır
Kahvaltılık Yumurtalı Tarifler 

Hepimize Mutlu ve huzurlu Pazarlar dileklerimle .....
Bugün Vatanımıza, Milletimize Hayırlara vesile olmasını dilediğim seçimler ve oy kullanma günümüz . Sabah ilk işimiz kahvaltı etmek ve sonra hemen oy kullanmaya gitmek olacak. Hepimiz vatandaşlık görevlerimizi yerine getireceğiz inşallah. Antalya'da Oturduğum ilçe belediyesinde olsun , büyükşehirde olsun ve mahallemin muhtarının çalışkan ve bizleri düşünen kişiler olması umudumla Yumurta kapama tarifimi paylaşmak istiyorum.. 
Öncelikle Kahvaltılık diğer tariflerimede burdan bakabilirsiniz. 
Yumurta Kapama İçin Malzemeler 
Muhammara Kahvaltılık Çemen Tarifi
Muhammara Nasıl Yapılır
Acılı Kahvaltılık Tarifi 
                                                               
Geçtiğimiz hafta sonu büyüklerimizi ziyarete gittiğimiz zaman kayınvalidem ile kahvaltıya hazırladığımız Muhammara tarifini paylaşmak istiyorum bugün. Yörelere göre değişebilir. Aslında bizde acukaya çok benziyor . Fakat bazı yörelerde kuru soğanı kavurup karıştırıyorlar. Bazı yörelerde hazırladıkdan sonra tavada kızdırıp yumurta kırıyorlar. Her hali ile ekmeğe sürüp yemeli nefis kahvaltılık .. 
Muhammara Yapımı için Malzemeler
Badem Salatası Tarifi 
Çağla Badem Salatası Nasıl Yapılır
Çağla Salatası
Diyet Salata 
                                                     


Geçtiğimiz pazar günü Alanya'ya bağlı köyümüzde aile büyüklerimizi ziyaret ettik. Ne gerçek ve ne gariptirki. Bir komşuda ölüm varken. Bir karşı mahallede düğün vardı. Her iki görevimizide yerine getirmek zorunda kaldık.
Ertesi gün çağlalarımızı topladık. Tazeciklerdi ve dostlara birer pay dağıttıkdan sonra kendimize salata yapmak fikri geldi aklıma.. İyide oldu.. Katı kıvamlı cacık gibi..  
Ayrıca Diyet yapanlar ve ara öğünlerde tok kalmak isteyenler mutlaka denesinler. 

Badem - Çağla Salatası İçin Malzemeler 
Susamlı Tarçınlı Kurabiye Nasıl Yapılır
Misket Kurabiye Tarifi
Susamlı Tarçınlı Misket Kurabiye 

                                                         

Antalya da bloger arkadaşlarımdan sevgili Hatice Mutfak Felsefesi Piknik yaptığımız bir gün şeker gibi dağıtmıştı bu minik kurabiyeleri. Minik diyorum ama ben onun kadar minik yapamadım. Aslında misket kadar olmalıydı .. 
Lezzet konusunda zaten çoğunuzun da tahmin ettiği gibi bir numara .. Susamın verdiği çıtırlık ve kurabiyenin kıtırlığıda eklenince durdukça güzelleşen nefis kurabiyeler oluyor. 
Susamlı Tarçınlı Kurabiye İçin Malzemeler 
Tavada Pratik Hazır Yufka Pizzası Nasıl Yapılır
Tavada Börek Pizza Tarifi
Börek Pizza Yapımı
                                                    

Karnıyarık Böreğini yaptığım gün 1 yufkam artmıştı ve yırtıkdı..Tavada pizza yapmaya karar verdim ve börek gibi pizzamız oldu. 
Tavada Hazır Yufka Pizzası İçin Malzemeler 
Çikolata Soslu Çaysulu Muffin Nasıl Yapılır
Çaylı Muffin Tarifi
Bitter Çikolatalı Muffinler
                                                      

Bazen yazmayıda unuttuğum tariflerim oluyor . Laptopum İstanbullara gider, sonra fotoğraf makinemin kartı arızalanır ve ben eski fotoğraflarıma zaman zaman baktığımda böyle unuttuğum tariflerim ortaya çıkıverir. 
Evde demlediğimiz çaylardan içilmeden kalan çay suyunu kullandığım keklerim vardır .. Bayat ekmek kekimde de Çay suyu kullanmıştım. 
Süt , meyve suyu da kullanabileceğiniz muffinler harika oldular. 
Çikolata Soslu Çaylı Muffin Tarifi Malzemeleri

Kremalı Sıvı Yağlı Kolay Poğaça Nasıl Yapılır
Sıvı - Çiğ Kremalı Kolay Poğaça
Kolay Poğaça Tarifi
Patatesli Sıvı Yağlı Poğaça
Mayasız Poğaça Tarifi
                                               
Kremalı Poğaça

Poğaça Tarifini Sevgili arkadaşım Nermin  yapmıştı. Çok beğendim . Onunda dediği gibi poğaça çok bilinen bir tarif fakat kremalı poğaça bir başka oluyor. 
Nermin Resimlitarifler sitesinde de  yayınladı. 
Çiğ Kremalı Sıvı Yağlı Kolay Poğaça İçin Malzemeler 
Hazır Yufka ile Karnıyarık Börek Nasıl Yapılır
Karnıyarık Börek Tarifi
Patatesli Karnıyarık Börek
Çıtır İç Soslu Karnıyarık Börek 
                                                     
Karnıyarık Börek
Karnıyarık Börek 

Bugün 21.03.2014 Baharın ilk günü. Hoşgeldi , sefalar getirdi .Umarım sağlık ve huzurla yazada ulaşırız.  

Yıllardır yaptığım karnıyarık böreğini kendi bloğuma bir türlü tarif olarak yükleyememiştim. Geçtiğimiz hafta başı oğluma patatesli yapmıştım. Aslında kıymalısı tam adına yakışır karnıyarık börek oluyor. Bu defa bloğumdaki Çıtır börek tarifimin iç sosunu kullandım. 

Karnıyarık Börek İçin Malzemeler

Soğan Yahni Nasıl Yapılır
Yahni Tarifi 
Soğanlı Yahni Yapımı 
Güveçde Yahni Nasıl Yapılır 
Papaz Yahnisi Tarifi
                                                      


Malzemeleriniz varsa çok uğraştırmayan ve etli olduğundan ötürü, özel davet yemeği havasıyla endam yapan Yahni tarifim var .. Soğan yahnimiz nefis oldu.
Eşim et yemekleri konusunda biraz ısrarcı. Soğan yahnisi kendisine özel yapılmıştı.. Tabii bu tür sofralarda pek bir mutlu oluyor. 
Sofralarımızdan bereket hiç eksik olmasın .
Rabbimiz olmayanlarada versin inşallah.

Diğer Ana Yemek tariflerime Burdan Ulaşabilirsiniz. 
Soğan Yahnisi Tarifi İçin Gerekli Malzemeler
Susamlı Kurabiye Nasıl Yapılır
Bitli Kurabiye Tarifi
Mini Susamlı Kurabiyeler 

Uzun zamandır yapmak istediğim susamlı kurabiyeleri cumartesi günü anneme gelen misafirler için yapmıştım.  Kavrulmuş susamın aroması  ve ağızda dağılan kurabiye minik minik pek sevildi. 
Susamlı Kurabiyelerin bir ismide Bitli Kurabiye imiş ilk duyduğumda şaşırmıştım ve susamlarından dolayı Bitli deniliyor olabileceğini öğrendiğimde mantıklı oldum. Tarifleri keşfedenler haklarını helal etsinler :) çok akılıca isimler de buluyorlar.
Evde susamım az kaldığı için ben yarım ölçü yaptım. Siz artırabilirsiniz. Aslında kurabiyelerimi çok küçük , küçük yaptığım için yarım ölçüden adet olarak 40 adet çıktı. 
Susamlı Kurabiye Bitli Kurabiye İçin Malzemeler
Tahinli Muffinler Nasıl Yapılır 
Kağıtlı Kekler 
Kağıtta Mini Top Kek Tarifi
                                                             

Geçtiğimiz haftalarda Yaptığım fakat yüklemeye fırsat bulamadığım bu güzel muffin tarifini sevgili Zeynep'in bloğundan almıştım. Zeynep diğer tariflerinde olduğu gibi kek tariflerinde de çok başarılı .
Biz muffinleri çok beğendik. Tahinli lezzetleri sevenlere şiddetle tavsiye ederim. 
Tahinli diğer tariflerime bakmak isterseniz. 

Tahinli Muffin İçin Malzemeler 
Maş Fasulyesi Salata Tarifi
Nar Ekşili Maş Fasulyesi Salatası 
Balsamik Sirkeli Maş fasulyesi
                                                                       
Maş fasulyesini Bloğ camiasına girdikden sonra öğrenmiştim ve ilk kez babamın Halasının torununda yemiştim. Sevgili Melike 'nin elide çok lezzetlidir. İlk yediğimde beğenmiştim. Bakliyat dolabımda  bir yıldır bekletiyorum . Oysa bulgur pilavı ilede o kadar çok yakışıyorki.. Eşim değişik tarifleri sevmiyor , alışılmışların dışına çıkamıyorum. 
Sonunda Şeytanın bacağını kırdım ve yaptım. Sulu olması gerekiyor demişti Melike bende ekşilik ne varsa kattım , karıştırdım. Fakat Domates olmasaymış daha iyi olurdu sanki.. Domatesini çok geç ilave etmeme rağmen yinede olmasaydı dedim. 
Maş fasulyesinin faydalarına gelince en önemlisi Şeker düşürücü olması. 
Bağırsakları düzenlemesi.B vitamini özellikle benim için .. :) Akdenizde Toroslarda yetişiyor ve cin börülcesi olarakda anılıyor .Bu !yeşil ,minik ,mercimek havalı maş fasulyesi.
                                         
      Maş Fasulye Salatası Tarifime geçmeden önce dilerseniz Burdan diğer Salata tariflerime bakabilirsiniz.  
Maş Fasulye Salatası İçin Malzemeler 
Tam Buğday Unlu Poğaça Nasıl Yapılır
Kıyır Kıyır Poğaça Tarifi
Zeytinli Patatesli Poğaça Tarifi 
                                       

Geçen haftalarda Üzümlü pastane keki yapmıştım..Annemim arkadaşına gidiyorduk ve yanına Poğaça olarakda bu güzel kıyır poğaçaları götürmüştüm. 
Konuklar beğendiler umarım sizde beğenirsiniz. Damak zevkimiz uygunsa mutlaka beğenirsiniz. Tam Buğday Unlu Poğaça Tarifi için Malzemeler


Makarnalı Börek Nasıl Yapılır
Fiyonk Makarna ve Yufka Böreği
Su Böreği Lezzetinde Börek
Makarnalı Yalancı Su Böreği Tarifi

Yine Kastamonu'da yaşadığım dönemlerde Annemler kabul günlerinde yaparlardı Makarnalı böreği ve uzun süre her yerde bu börek yapılır olmuştu. Bazen tariflerinde modası oluyor :) 
                                                                           
Az Malzeme ile Pratik börek Yapmaya varmısınız? Makarnanız ve yufkanız varsa gerisi çok kolay .
Su böreğine Beyaz peynirin daha çok yakıştığını düşünüyorum. Pratik makarnalı böreğimizede Beyaz peynir çok yakıştı. 
Fırın Makarna da başemal sos olduğu için çok lezzetli oluyor fakat kelebek , fiyonk makarna ile yufka katkılı böreğimiz su böreği lezzetinde olunca şaşırtıyor. 
Fiyonk Makarnalı Peynirli Börek İçin Malzemeler
Zeytinyağlı Bakla Yemeği 
Bakla Dizmesi Tarifi
Taze Bakla Dizmesi Tarifi


Bakla yemeğini bana sevdiren tarifim Burdaydı  . Tam olarak sevdiren dememeliyim fakat bu şekilde pişirildiği zaman yemekde zorlanmıyorum.. Ben bile yiyorsam. Kimbilir ne kadar güzel oluyor. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde taze bakla yemeği.. 
Baklanın ilk zamanlarında henüz kartlaşmadan ve tazecik olduğunu görünce dayanamayıp aldım. Yarım kğ Taze bakla ile Dizme yemeğini yaptım.. Bakalım beğenecekmisiniz?
Zeytinyağlı Bakla Dizmesi İçin Malzemeler 

Cevizli Kereviz Salatası Tarifi
Kereviz Salatası Nasıl Yapılır

Kereviz salatasını annem yapmış süslemiş ve fotoğraf çekmesi için Kardeşime rica etmiş. 
75 yaş için süslemesi çok güzel olmuş  değilmi ? (MaşALLAH SubpanALLAH) Tadına zaten yabancı değiliz .. Kereviz salatası cevizli olunca da harika oluyor. Salata , meze  ve hanım günlerinin vazgeçilmezi. Kereviz yemeyenin dahi yediği türden bir salata tarifi.
İster Portakal çanaklarında , Dilerseniz sade, Ayrı ayrı kaselerde ama salata aynı salata .. İşte tarifi..

Cevizli Kereviz Salatası İçin Malzemeler 

Bilinen Lezzet Artık Mutfağınızda

                                                                                       
Bilinen Lezzet Artık Mutfağınızda
Herkesin ortak ve severek yediği bazı lezzetler vardır. Bu lezzetler öyle klasikleşmiştir ki, pastanede, cafede, marketlerde rahatlıkla bulabiliriz. Talep arttıkça daha çok üretilen bu lezzetlerden birisi de un kurabiyesidir. Un kurabiyesi deyince yediden yetmişe herkes tadının vazgeçilmez olduğunu bilir. Ancak un kurabiyesinin de yapımı oldukça önemlidir. Dışarıdan aldığınız hazır un kurabiyelerine ne kadar güvenebilirsiniz ki? O nedenle evde kendi ellerinizle un kurabiyesi yapımını öğrenmelisiniz. Biz size bu konuda yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç un kurabiyesi tarifi paylaşmak istiyoruz. Tariflerimiz ne kadar birbirine benziyor olsa da içine lezzet katmak sizin elinizde.
Un Kurabiyesi Tarifi
·        Malzemeler
·        1 bardak süt
·        1/2 kg. şeker
·        250 gr. eritilmiş tereyağı veya margarin
·        4 yumurta
·        Bir tatlı kaşığı karbonat
·        1 kg. un
Yapılışı
Süt ile şeker karıştırılır. Buna eritilmiş tereyağını ilave ediyoruz. Tereyağı çok sıcak değilse içine teker teker yumurtaları kırıyoruz. Una karbonat karıştırılıyor ve önceden yapılan karışımla karıştırıp hamur haline getirilir. Hamur yoğrulduktan sonra, iki elle yuvarlanarak uzatılır ve bir baston durumuna getirilir. Bu hamurdan ceviz iriliğinde parçalar kesilip her parça iki avuç arasında yuvarlanır ve çok hafif bir biçimde yassılaştırıldıktan sonra yağlanmış, unlanmış tepsiye ikişer parmak arayla dizilir. Kurabiyenin tepe noktaları bıçakla artı işareti şeklinde bir santim uzunluğunda kesilir. Fırın orta derecede ısıtıldıktan sonra tepsi içine konur ve fırının derecesi yarı yarıya azaltılır. Yarım saat kadar pişirildikten sonra tepsi fırından çıkarılır ve kurabiyeler bir tabağa aktarılır. Soğuduktan sonra servis yapılır.
                                 

Basit ve kolay bulunan malzemelerle yapılan bu un kurabiyesi, lezzete kısa yoldan ulaşmanızı da sağlayacak. Mutfak konusunda henüz ilk deneyimlerinizi yaşıyorsanız, un kurabiyesi iyi bir başlangıç olabilir. Çocuklarında severek yediği bir lezzet olan un kurabiyesi, her ev hanımının bilmesi gereken bir tatlıdır.
Un Kurabiyesi Tarifi
Malzemeler
·        3,5 su bardağı un
·        1 tatlı kaşığı kabartma tozu
·        250 gr. tereyağı
·        1 adet yumurtanın akı
·        4 çorba kaşığı tozşeker
·        10-15 adet ceviz
·        Yarım çay bardağı pudraşekeri
Yapılışı
Unu, kabartma tozu ile birlikte eleyelim. Oda sıcaklığındaki tereyağını, yumurta akını ve şekeri çırpalım. Ardından un ve kabartma tozu karışımını ekleyip, yoğuralım. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim. Cevizleri ortadan 2'ye, daha sonra 4'e bölüp hamura ekleyelim. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, yuvarlayalım (her kurabiyeye ceviz denk gelecek şekilde koparalım). Yağlanmış tepsiye dizelim. Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında 15-20 dakika pişirelim. Fırından çıkardığımız kurabiyelerin üzerine pudra şekeri serpip, servis yapalım.
Bu un kurabiyemizin malzemelerinde ise ceviz kullanarak, farklı bir tat denemek istedik. Oldukça hoş ve lezzetli bir un kurabiyesi elde edebileceğimiz bu tarifimiz ile bilinen un kurabiyesi anlayışını yıkmak istedik. Çünkü temel malzemelerle yapılan bu kurabiyenin içerisine istediğiniz lezzetlerden koyarak farklı bir tat elde edebilirsiniz.
Un Kurabiyesi Tarifi
Malzemeler
·        2 adet yumurta
·        4 yemek kasığı pudra sekeri
·        1 paket kabartma tozu
·        yarım paket margarin
·        aldıgı kadar un
·        1 paket vanilya
·        Üzeri icin hindistan cevizi
Yapılışı
İlk önce oda sıcaklığında erimiş olan margarini ve pudra şekerini iyice krem kıvamına gelene kadar yoğurun. Ardından yumurtanın birinin beyazını üzeri için ayırın. Diğerlerini hamurun içine ekleyip ve yoğurmaya devam edin. Ardından kabartma tozunu vanilya ve unu ekleyin. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak yuvarlayıp önce yumurta akına ardından hindistan cevizi rendesine batırın. Yağlanmış tepsiye dizin. Üzeri hafif kızarana kadar pişirin. Piştikten sonra servise hazır.
                                                                                                             

Başka bir un kurabiyesiyle daha karşı karşıyayız. Klasik, bilinen ve herkesin evinde bulunan malzemelerle yapılan un kurabiyesine şekil vermek bizim elimizde. Bu nedenle değişik tariflerle un kurabiyemizi lezzetlendirebiliriz. Bu un kurabiyesi tarifimizde öne çıkan özellik ise hindistan cevizi kullanılmış olması.
Un kurabiyesi klasikleşmiş tatlar arasında yer alır ve her zaman kolaylıkla yapılabilir. Bizler de sizlere hem klasik tarifini hem de modern tariflerini verdik. Beğendiğiniz ve hoşunuza giden birisini yapabilir, daha fazlası içinse afiyetle.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde ayrıca çok sayıda yemek tarifleri de sizleri bekliyor. 

Kahvaltılık Sucuklu Krep ve Patatesli Rulolar
Harcı Sucuklu Krep Ruloları
Patates Püreli Krep Ruloları
                                     
Çocukların çok sevdiği Kreple Farklı alternatifler deniyoruz ve onlarda mutlu oluyorlar :)
Kahvaltılık Sucuklu Krep İçin malzemeler 
Tam Buğday Unu İle Tencere Ekmeği Nasıl Yapılır
Tencerede Ekmek Yapımı
Buğday unlu Ekmek Nasıl Yapılır
Hamur Yoğurulmadan Ekmek Yapımı
                                                           

Sözlerime ve tarifime başlamadan önce İstiklal Marşımızın Kabulünün 93. yılını şükran ve minnetlerimle Kutlamak istiyorum. 
12 Mart 1921.... evet 12 mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü. 
Korkma , sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim Milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Hiç unutmamak ümidimle.. 
Kendi yoğurduğum ekmeklerimin hamurunu ısıya dayanıklı tencere içerisinde pişirmiştim:) Yani ne olacak sanki diyebilirsiniz. Bu ekmeğin yapım aşamaları ve pişirilme şekli çok farklı geldi ve denedim . Biz çok beğendik. Tarifi okuduğumda kafam karışmıştı fakat hiç öyle olmadı sadece biraz uzun zaman alıyor .Yorgunluk hiç yok. Tarifi için Hepsi Nefis bloğu Sibel hanıma çok teşekkürler. Ayrıca ekmeğimiz hiç yoğurulmadan yapılıyor.

Tencere Ekmek Yapımı İçin Malzemeler 
Sandviç Poğaça Nasıl Yapılır
Sandviç Poğaça Tarifi
Sade Poğaça Nasıl Yapılır 
Mayalı Poğaça Tarifi 
                                                       

Yine çok güvendiğim Bir tarifle sandviç Poğaçalar yaptım.. Devamlı izleyicilerim bilirler her pazar kahvaltımız özeldir ve mutlaka bir hamur işi oluyor. Oğlum çok seçtiğinden içsiz yaptım .İstediğimiz şekilde  Acukalı veya soğuk sandviç şeklinde tükettik.  
Sandviç Poğaça İçin Malzemeler 

Kolay Avokado Salatası Tarifi
Yeşilliklerle Avokado Salatası
Avokado 

Sevgili dostum, arkadaşım Alanya'dan gelen Avokadoları ile çok güzel ve pratik salata yapmış. Olgun avokadolarla Yapabileceğiniz harika diyet yemeği ve salata tarifim
Arkadaşım Fatoş Gece ışığında foto çekmiş fakat benim çok hoşuma gitti :) Yayınlamak istedim. Eğer kolay bir salata tarifi arıyorsanız damak tadınıza da uyacağına inandığım bu Avokado salatasını mutlaka deneyiniz. Haşlanmış bezelyelisini yemiştim ayrıca bunu da not olarak belirteyim. İçersine 2 çorba kaşığı bezelyede eklenebilir.

Avokado Salatası İçin Malzemeler
1 büyük boy avokado Olgunlaşmış ve yumuşak
5-6 dal maydanoz
5-6 dal dereotu
2 tane taze soğan
Tuz ve 1 Limon suyu

Diğer Avokadolu Tariflerim İçin : 
Sütlü Avokado Çorbası 
Avokado Salatası 
Avokado Ezmesi
Avokado Dip Sos Tarifi
Tıklayınız.

Avokado Salatası Nasıl Yapılır

  • Olgunlaşmış avokadonun kabukları zar gibi soyularak kuş başı doğranır. Önce limon suyu arzuya göre sıkılıp üzerine gezdirilir. 
  • Maydanoz , dereotu ince kıyım doğranır ve Avokadolarla karıştırılır. 
Eğer daha doyurucu ve diyet olarak düşünüyorsanız Zeytinyağsız tüketin ve 2-3 çorba kaşığı haşlanmış bezelyede ilave edebilirsiniz. 
Harika bir salata oldu. Teşekkürler ve Afiyet olsun. 

Kolay Avokado Salatası Tarifi
Yeşilliklerle Avokado Salatası
Avokado    
                                                    Fatma Yücel 
                                                     Nursevince
Ekşi Maya Üretimi 2
Ekşi Maya Nasıl Üretilir
Evde Kendi Mayamızı Üretelim
Ekmek Mayası 
Daha önce denediğim Ekşi maya tarifimle yaptığım Ekmek için Tıklayınız
İlk Denemem olan Ekşi Maya Tarifimede Burdan Ulaşabilirsiniz.
Ekşi Ev Mayası Nasıl Yapılır 2
1. gün 
  • 1 Çorba Kaşığı Buğday unu (Elenmiş) , 2 Çorba Kaşığı su Cam kavanoza Konur ve Tahta kaşıkla karıştırılır. Kavanozun kapağı kapatılır.
Aynı gün akşamı 1 Çorba kaşığı un ve 1 çorba kaşığı su eklenir.Karıştırılır.
Not: Eğer bulabilirseniz Değirmenlerden Ekmek unu alınız.
                                                                                                
2.Gün
  • Sabah 1 çorba kaşığı un ve 1 çorba kaşığı su karıştırılır. Akşam yine aynı şekilde devam edilir. Kapağı kapatılır. 
3. gün 
  • Yarım çay bardağı un ve yarım çay bardağı su konularak karıştırılır. 
                                                

4. gün 

  • Yarım çay bardağı un ve 2 çorba kaşığı su karıştırılır.
5. gün
  • Yarım çay bardağı un ve 3 çorba kaşığı su karıştırılır. 
Artık ertesi gün maya buzdolabına kaldırılır ve kullanıldıkça beslenir. Zamanla buna alışılıyor . 1 Su bardağı maya kullanıldıysa , yerine un ve su karıştırılmalı .Bloğumdaki Diğer Ekmek Tariflerime Burdan Ulaşabilirsiniz.
Not: Ekmek hamuru yoğuracağımız zaman 1 su bardağı dolusu bu mayadan ve 1 tatlı kaşığı insant maya kullanınız. İlk mayalama işleminde de Hamurdan bir parça kesip kavonozda saklayarak daha sonraki ekmeklerinizde kullanabilirsiniz. Artık tıpkı yoğurt mayalar gibi Her hamurdan bir  parça alarak yeni ekmekler hazırlayabilirsiniz. 
Ekşi Maya Üretimi 2
Ekşi Maya Nasıl Üretilir
Evde Kendi Mayamızı Üretelim
Ekmek Mayası 
                                             Nursevince
Pastane Tarzı Üzümlü Kek
Üzümlü Pastane Keki Nasıl Yapılır
                                                                                 

Bugün annemin arkadaşına giderken yaptığım kek tarifini vermek istiyorum.Gerçekten de aynen pastane keki gibi oldu. Tarifi Yeturla Lezzet karelerinden almıştım. Ben ilave damla çikolatada ekledim onun dıışında tarife sadık kaldım ve mükemmel Üzümlü kek yedik.. 

Üzümlü Pastane Keki Malzemeleri
Mısır Unlu Çizik Poğaça Tarifi
Nefis Poğaça Tarifi
Pamuk Poğaça 
Patatesli Çentikli Poğaça Nasıl Yapılır 
Mısır Un Katkılı Yağlı Poğaça Tarifi  
Nursevince Mısır Unlu Poğaça
Ayranlı Poğaça TarifiBuraya bir isim yazmak zorunda olduğum için yazdım ve şekli farklı  olsun isteğim üzerine kesikler attığım , Mısır unlu Poğaçamın hamurunun Tarifi tamamen kendime aitdir.Bu şekli Daha önce Oktay Usta'da Görmüştük ve birçok bloger arkadaşımda denedi. Şeklini ne şekilde yaparsanız yapın fakat bu hamurla mutlaka yarım ölçüde olsa poğaça yapın. İçli veya içsiz .Ama lütfen tarife sadık kalarak bir deneyin.. Pamuk gibi olmasına rağmen yerken damakda bir kıyırlık bıraktı . Bir tepsi poğaçam oğlum tarafından saat 12-19 arasında tüketilmişdi. 
Okul dönüşü olunca bir fotoğraf zor çekebildim. :) 

Mısır Unlu Poğaça Tarifi İçin Malzemeler
Sürpriz Tuzlu Muffins
Ispanaklı Tuzlu Labneli Muffin Kek
Kağıtda Tuzlu Kek
                                               
                 
14 Şubat konuk masamda sevgili Neşeli tatlarım hediye olarak bizlere sürpriz muffin ler yapmıştı.. Tazecik yumuşacık ve içinden labne peyniri çıkan bu ıspanaklı süper tuzlu kekin tarifini vereceğim bugün.. İlk fırsatta yüklemek isterdim fakat ben  detaylı fotoğraflarla tarif hazırladığım için kendi tariflerimi ancak hazırlayabildim. Bu tarifi konuklarım çok istediler bende Tubadan almalarını tercih etmiştim. 
Labne Peynirli Tuzlu Top Kek Tarifi İçin Malzemeler 
Ay Çekirdekli Poğaça Nasıl Yapılır
Poğaça / Kurabiye Tarifi
Peynirli  Dışı Kıyır içi Yumuşak Poğaça
                                                                     
Geçtiğimiz pazar günü komşularımla dışarda Kahvaltıya gidecektik , bir komşumun hastalanması ile iptal ettik. Poğaçalarımı pazar günü yapmıştım .Aslında tam poğaça gibi değil.. Biraz Kıyır kıyır oldu.. Bu yüzden kurabiye , poğaça diyorum.. Benim zeytinyağı kullandığım için kıyır olan poğaçamı dilerseniz sıvı yağ ve yoğurt kullanarak da yapabilirsiniz. 
Ay Çekirdekli Poğaça Tarifi için Malzemeler
Lokanta Usulü Kırmızı Mercimek Çorbası
Süzme Mercimek Çorbası Tarifi
Soğanlı Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi
                                                 

Mart ayını yağmurla açtık Antalya'da . Hayırlı yağmurlar olsun derken. Bugün bir fırtına, dolu ve umarım tarlalar iyi durumdadır. Çiftçilerimiz ve dışarda olanlar zarar görmemiştir.
Bugünlerde en sevdiğimiz çorbayı yaparak sabah kahvaltısında dahi ısındık .. 
Ayrıca Kırmızı mercimek çorbası tariflerimden bazılarına burdan ulaşabilirsiniz.

Süzme Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi için Malzemeler
Süllüm Nasıl Yapılır 
Süllüm Ebem Gömeç Salatası 
Ebem Gömeç Nar Ekşili Salata Tarifi 
                                                   
   
Mart ayının İlk haftasından hepinize sağlık ve huzur dolu aylar , haftalar dileklerimle  yazıma başlamak istiyorum.. Yağmurun bereketi ile geldiği şu günlerde Ebegömeçleri adeta her adımımda karşıma çıkıyor. Apartmanların bahçelerinde toprakla buluşmuşlar ve kendiliğinden büyüyorlar. O kadarda tazecikki.                                                          


Farklı tarifleri ile Hayran olduğum bloğ yazarı Sevgili Sare Hanımın Bloğundan bir tarifle geliyorum bugün.. Süllüm 'ün anlamını bende çok merak etmiştim. Anlamı Merdivenmiş. Ebem Gömeçlerinin Sürmelilerine bu ad verilerek Süllüm denilmiş. Adana Çukurova Yöresine ait bir lezzet birde Tuzekmek Farkı ile harika olmuş.
Benim Ebegömeçlerim biraz büyük yapraklıydı. Döktüğüm sosu tamamen çektiler.  Ayrıca üzerine biraz yağ ve cevizli nar ekşisi ekledim:) 

Süllüm Ebem Gömeç Salatası İçin Malzemeler 

Haşhaşlı Tereyağlı Açma Lezzetinde Çörek Tarifi
Açma Lezzetinde Çörek Nasıl Yapılır 
Haşhaşlı Mayalı Poğaça Tarifi
Yalancı Kete 
                                             


Çok güvendiğim poğaça Tarifi her tarife uyarlanabiliyor. Bu defa Yaptığım poğaça  hamurunun bir kısmını ayırarak haşhaş ve tereyağı ile zenginleştirip açma lezzetinde Çörek yaptım..  Bir nevide Kete oldu :)        

Haşhaşlı Tereyağlı Açma Çörek İçin Malzemeler
Meyveli Mozaik Pasta Tarifi
Yumurtasız Mozaik Pasta Nasıl Yapılır
Ayva Pelteli Mozaik Pasta 
Pudingli Mozaik Pasta 
                                         


Herşeyin gönlünüzce olacağı sağlıklı günler dileklerimle. Bugün meyveli Mozaik pasta tarifi  vermek istiyorum. Ben Evde bulunan ve yavaş yavaş ömrü bitmek üzere olan Ayvalarımı Pelte (Dilruba tatlısı)yaparak dondurucuya kaldırmıştım. Amacım şekerleme gibi baklava dilimi gibi kesmekti. Süslemek , kalıplarla keserek sunmakdı. Fakat daha katı olması gerekirdi ve bu yüzdende çok tatlı olacakdı. İçersine bisküvi karıştırarak baton mozaik pastaya dönüştürdüm ve üzerinede puding döktüm. Umarım beğenirsiniz. Havuçlu ve balkabağı ilede yapabileceğiniz pastada ben yumurta kullanmadım.
Meyveli Mozaik Pasta İçin Malzemeler